WordPress Üzgünüm, bu sayfaya erişmenize izin verilmiyor hatası

WordPress sitenizde Üzgünüm, bu sayfaya erişmene izin verilmiyor hatası bir çok sebepten kaynaklanıyor olabilir. Bu konumda bu sorunun çözümlerine değineceğim.

1- PhpMyAdmin’den düzeltmek

Benimde başıma geldiği gibi, admin panelinde bir işlem yaparken admin panelinden beni Üzgünüm, bu sayfaya erişmene izin verilmiyor uyarısıyla admin panelinden atmıştı, daha sonrasında admin hesabıyla giriş yapmama rağmen hala aynı hatayı veriyor ve bu hata admin paneline girmeme izin vermiyordu. İnternette bu hatanın çözümünü aradım bazı çözümleri denedim fakat hiçbiri bu sorunu çözmedi. En sonunda bu çözüme denk geldim.

PhpMyAdmin ile wordpress veritabanına ulaştıktan sonra wp_usermeta tablosuna tıklayalım ve hesabınızın meta_key sütunundaki wp_capabilities hücresinin sağındaki hücreyi a:1:{s:13:”administrator”;s:1:”1″;} olarak güncelleyin.

Bu işlem sorununuzu çözmediyse diğer çözümleri deneyebilirsiniz.

2- Eski bir yedeğe geri dönmek

Eğer eski bir yedeğiniz mevcut ise o yedeğe geri dönmek bu sorunu çözebilir.

3- Bütün eklentileri devre dışı bırakmak

Bazen güvenlik eklentileri hesabınızı koruma altına almak için veya wordpress‘i koruma altına almak için böyle bir işlem uygulamış olabilir, veya yeni yüklediğiniz bir eklenti hatası yüzünden böyle bir hata oluşmuş olabilir. Bütün eklentileri devre dışı bırakıp tekrar denemek sorununuzu çözebilir.

Bütün eklentileri devre dışı bırakmak için herhangi bir FTP programı ile sunucunuza bağlanın, daha sonrasında /wp-content/plugins/ klasörüne girip devre dışı bırakmak istediğiniz eklentilerin, klasörlerinin sonuna -disabled ekleyin. (örn: akismet-disabled) Bu işlemi bütün eklenti klasörlerine yaptıktan sonra tekrar admin paneline girmeyi deneyin, sorununuz çözüldüyse bu hataya sebep olan eklentiyi kaldırmayı deneyebilirsiniz.

4- Klasör ve dosya izinlerini kontrol etmek

Klasör veya dosya izinleri yanlış yapılandırılmış ise sorun bundan kaynaklanıyor olabilir. İzinleri değiştirmek için bir FTP programı ile sunuzunuza bağlanın, daha sonrasında wordpress‘in kurulu olduğu dizine gelip wp-admin, wp-content ve wp-includes klasörlerini seçin ve sağ tıklayarak Dosya İzinleri‘ni seçin. Sayısal değer kısmına 755 yazıp Alt klasörlere de uygulansın ve Yalnız klasörlere uygulansın kutularını işaretleyip tamama butonuna tıklayın.

İşlem bitince tekrardan wordpress‘in kurulu olduğu dizine dönelim ve bütün klasör ve dosyaları seçip Dosya İzinleri‘ni seçin. Sayısal değer kısmına 644 yazıp Alt klasörlere de uygulansın ve Yalnız dosyalara uygulansın kutularını işaretleyip tamama butonuna tıklayın. Bu işlem sorununuzu çözebilir.